Návody a postupy

1.Uživatelské jméno
2.Heslo

2. Změna hesla

Je možné až po přihlášení do Windows.
Stisknete a podržíte klávesy CTRL+ALT+DEL. Objeví se seznam nabídek - vyberete "Změnit heslo".
Musíte zadat staré heslo a dvakrát nové heslo. O úspěné změně hesla jste nakonec informováni.

Flex

Na počítačích pro žáky máme Flex.
Podrobné informace k systému najdete na těchto stránkách.
Začátečníkům pomůže tento obrázek.

Flex

1. Spouštěč - obdoba Startu ve Win. Zde najdeme nainstalované aplikace.
2. Lišta s aplikacemi ... polička - pro často používané aplikace. Ikona se přetáhne LTM ze Spouštěče.
3. Plocha nebo pozadí - zde se dá dát pouze jiný obrázek. Přesunem ikony aplikace do plochy odstraníme tuto ikonu z poličky
4. Aplikace na Poličce. Pořadí lze změnit přetažením myší.
5. Okénko času. Po kliknutí na něj se otevře okno s možností odhlásit se nebo vypnout počítač.

Aktualizace

1. Aktualizace Windows (doporučená kontrola - 1x týdně)

• Velká - uvolněna 1-2x ročně (květen, listopad), trvá půl hodiny i déle - podle HW počítače. Aktuální verze 22H2 (pro Win10 i Win11) (březen 2023).
  • Měsíční - uvolněna obvykle 2.úterý měsíce ve 20:00 hod. našeho zimního času. Trvá většinou do půl hodiny. Obsahuje záplaty, opravy, optimalizace, ovladače...
  • Občas se nepravidelně objevují i další aktualizace.

• Aktualizovat nebo neaktualizovat?
          Není důvod to nedělat. Občas se objeví chybná aktualizace, ale aktualizovaný systém je rychlejší, bezpečnější a spolehlivější.
          Čekající i probíhající aktualizace zpomalují práci počítače.

• Jak aktualizovat?
  •       Automaticky - Pokud necháte počítač zapnutý přes noc (2.úterý měsíce), zaktualizuje se sám. (Ne všechno.)
          Ručně - tlačítko Start - Nastavení (ozubené kolečko) - Aktualizace a zabezpečení - Vyhledat aktualizace.
          Je dobré mít na to čas.
          Aktualizace končí restartem počítače.

2. Aplikace (doporučená kontrola 1x měsíčně)

(při každém spuštění probíhá automatická kontrola a případně aktualizace)

G.png, 66kB

Adobe Reader

(při spuštění proběhne kontrola, aktualizaci nutno většinou potvrdit)

AR.png, 93kB

Smart Notebook

(nutno aktualizovat ručně)

Smart.png, 210kB

Libre Office

Ověření zda existuje nová verze - po spuštění programu vpravo nahoře - ikona zeměkoule.
    Objeví se, pokud je aktualizace k dispozici.
    Lépe - pomocí Menu - Nápověda - Zkontrolovat aktualizace.
    Po stažení instalačního souboru spustit instalaci. Ve školní síti jsou potřebné instalační soubory na disku X:\Učitelé\SW pro učitele.

LO.png, 139kB

3. Aplikace MS Store - hromadná aktualizace (1x měsíčně)

Store.png, 151kB

4. Aktualizace ovladačů - pomocí Driver Booster (1x měsíčně)

Spíše pro pokročilejší uživatele.
    Ovladače - to jsou programy pro ovládání technického zařízení počítače.
    Např. aby fungovala myška, musí tam být program, který nám umožňuje s myší pracovat. Bez něj to nejde.

Občas se v ovladačích objeví chyba, změní se prostředí Win (např. po aktualizacích), důvodů je hodně.
    Aby počítač dobře šel, musí mít správné ovladače. I pro odborníka bývá náročné udržovat ovladače aktuální.

Pomáhá Driver Booster. V základní verzi je freeware, má omezení, že neaktualizuje všechny ovladače. I tak stačí.
    Program můžete stáhnout ze stránek výrobce - Driver Booster.

Při instalaci pozor, ať si nenainstalujete další nechtěné programy.
    Po instalaci spustit a nechat oskenovat. Program vytvoří seznam ovladačů k aktualizaci.
    Free verze dovolí pouze instalaci jednotlivých ovladačů. Takže to bude chvilku trvat.

Po nainstalování nových ovladačů provést restart a potom program odinstalovat.
    Je to sice free, ale nabízí své aktualizace, případně další nechtěné programy. A to může otravovat.

5. Vyčistění počítače (1x měsíčně)

Řada aplikací si na disk ukládá informace potřebné pro svoji činnost. Některé po sobě při ukončení uklidí.
    Některé ne. Proto je dobré občas uklidit ručně.
    Na počítačích s malou kapacitou disku to je nutnost. Při zaplnění disku mají Win problémy se vším.

vycistit1.png, 94kB
    vycistit2.png, 176kB

6. Testování AVG (1x týdně středa 13:00 ...)

Testování je nastaveno na každou středu od 13:00 hod. Pokud je nb nebo PC vypnutý, neproběhne.
    Podle obrázků si můžete zjistit jak dlouho uběhlo od posledního hloubkového testu, případně test ručně pustit.

AVG.png, 179kB

Na začátek

Podrobná nápověda je na - https://napoveda.bakalari.cz/

Videa s návody na Youtube - Bakaláři software - YouTube

Školní síť

Ve škole máme dva druhy Wi-Fi.

1. EDUROAM
    (měla by být funkční i v jiných zařízeních (nemocnice, jiné školy...)

Uživatelské jméno: ZSR\jprijmeni (stejné jako do Windows)
    Heslo: (stejné jako do Windows)

Na některých mobilech je nutné nastavit certifikát: neověřovat.
    Na jiných mobilech je nutno potvrdit stažení certifikátu ZSR.

2. ZS-RYMAROV
    Pouze pro učitele a zaměstnance školy.

Na začátek

Jak vyhledat pomocí Googlu obrázek s licencí CC.

gvyhled.png, 251kB

Nápověda k Umíme to

Nápovědu můžete najít přímo na webu Umimeto.cz - Nápověda

Stručně - Učitel se přihlásí do Umíme to. Vhodnější je použít přihlášení pomocí Google. Pamatuje si to pak heslo za Vás.
    Po přihlášení v Menu Pro učitele aktivuje učitelský mód. Vybere si školu (stačí napsat Rýmařov). Chvíli počkat - systém zobrazí školy.
    Pak už jen vytvoří své třídy pro výuku. U každé třídy najdete heslo třídy.
    Protože musí být unikátní v celém systému Umímeto, volte ho např. ve tvaru zsrymarov-6A-M-2023.

Jak na tisk více fotek ve Win

Fototisk.png, 211kB

Nejprve vybereme fotografie. Další postup se trochu liší podle verze Win.
    Win 11 - po vybrání souborů klikneme na některém PTM - objeví se nabídka, ve které volíme možnost 1.
    Win 10 - první nabídka je přeskočena a objevuje se hned druhá nabídka.
    V nabídce zvolíme Vytisknout.
    Spustí se program, vekterém si můžete navolit možnosti tisku, tiskárnu a obrázky vytisknout.